Najemca chce zerwać umowę najmu mieszkania przed terminem

Pytanie: Mam problem z najemcą jak w temacie, pani która u mnie mieszka wynajmuje mieszkanie ode mnie, mamy umowę do 31.08.2015 . pani mieszka u mnie już ponad dwa lata, i co roku przedłużałyśmy aneksem umowę. Parę dni temu powiedziała mi ze stara się o kredyt hipoteczny i ze już podpisała przed wstępna umowę kupna mieszkania z jakimś panem. Powiedziała ze nie wie czy dostanie ten kredyt ale jak dostanie to 15 grudnia chce się wyprowadzić. Pozostawia mnie na lodzie, jest to ciężki okres do wynajmu, okres przed świąteczny. Co mam robić? Powiedziałem jej ze mamy umowę oznaczona i wg prawa do sierpnia musi mi płacić, ze jestem w stanie iść na jakaś ugodę, ze np za 3 miesiące mi zapłaci, ale pani nawet niechętnie za grudzień chce zapłacić bo powiedzieli ze tylko 15 dni będzie, wiec na ugodę ze mną raczej nie pójdzie. Umowę mam na piśmie i oba aneksy do umowy. Kiedy mogę iść do sadu? Czy taka umowa najmu wystarczy dla sądu? Jak ta pani przyjdzie do mnie z wypowiedzeniem umowy co mam napisać na tej umowie? Zaznaczał ze bez tego najmu to nie dam rady żyć polarne w długi, sama córkę chowam mało zarabiam i ten najem mi bardzo pomaga. Proszę o poradę. Nadmiernie, że pani ta chciała sobie kupić nowy narożnik, ja pomagałam jej wszystko załatwić i zęby stary zabrali, dałam ogłoszenie, we wtorek rozmawialiśmy dałam jej namiary na ludzi co stara kanapę zabiera, wydzwaniałam ja itd a po trzech dniach taka informacja ze ona chyba odejdzie. I teraz dwa narożniki w pokoju stoją, jeden mój stary i zapakowany nowy jej.

Porada: Zgadza się, skoro umowa jest zawarta na okres do dnia 31.08.2015 r., to ma Pani prawo żądać od najemcy zapłaty za ten okres niezależnie od tego czy najemca będzie czy nie będzie mieszkał w wynajmowanym lokalu. No, chyba że w umowie określono przypadki w których można rozwiązać umowę przed upływem terminu i któryś z takich przypadków zachodzi. Zakładam, że tak nie jest a zatem po każdym niezapłaconym miesiącu może Pani wezwać ją przedsądowo do zapłaty po czym wnieść pozew o zapłatę (albo poczekać, aż uzbiera się wyższa należność, za kilka miesięcy). Jeżeli uzyska Pani jednak nakaz zapłaty najpierw za np. miesiąc zaległości, to może uzmysłowi sobie ta pani, że nie ma żartów i będzie dalej dobrowolnie płacić zgodnie z umową. Według mnie nie musi Pani reagować odpowiedzią na wcześniejsze wypowiedzenie wbrew postanowieniom, umowy ale na wszelki wypadek może pani jej odpisać, że, jak wyżej. Nie musi jej Pani nic podpisywać i nawet nie powinna Pani.

Umowa najmu jest mocnym dowodem dla sądu i do wygrania sprawy ale jak zaznaczono w artykule wskazanym na początku tego zdania, wygranie sprawy sądowej o zapłatę a odzyskanie pieniędzy to nie to samo.

2 myśli na temat “Najemca chce zerwać umowę najmu mieszkania przed terminem

 • Sierpień 20, 2019 o 6:17 am
  Permalink

  A czy można windykować przed terminem płatności?

  Odpowiedz
  • Sierpień 20, 2019 o 8:10 am
   Permalink

   Przecież nie można prowadzić windykacji przed upływem terminu zapłaty. Sprzedawaj za gotówkę albo wpisuj na fakturach krótszy termin płatności. Albo sprzedawaj takie niewymagalne wierzytelności firmie faktoringowej; dobre oferty faktoringu masz tutaj. No jaki dałeś termin, 60 czy 90 dni? No, to musisz sobie poczekać, możesz najwyżej poprosić grzecznie klienta, czy nie byłby łaskaw zapłacić Ci wcześniej, bo masz pilny wydatek. Tylko nie unoś się, bo nie masz prawa i możesz łatwo stracić klienta jak zaczniesz urzeczywistniać takie myśli. Nie wspominając o ośmieszeniu się.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *