Rozszerzenie klauzuli wykonalności na małżonkę pożyczkobiorcy

Pytanie: jako poreczyciel splacilem dlug za dluznika. dluznik to osoba prywatna. poreczylem mu kredyt na zakup mieszkania – jego zona tez podpisywala zgode ze wie o podjeciu pozyczki. wyslalem dwa wezwania do zaplaty ,ktore zostaly odebrane, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru jednak jak do tej pory dluznik nie oddal mi ani zlotowki. polubowne zalatwienie sprawy nie wchodzi w gre. kwota pieniedzy ktore zaplacilem za dluznika wynosi 6.000 zl .zaplacilem w ratach – ostatnia platna ma maju 2007 roku. wszystkie dokumenty posiadam. chcialbym odzyskac swoje pieniadze. prosze o rade i pomoc. Miejscowość: Szczecin.

Porada: Jeżeli żona dłużnika wyraziła na piśmie zgodę na zaciągnięcie przez niego pożyczki, to może mieć dla Pana istotne znaczenie. Co prawda, nie stała się ona w ten sposób poprzez udzielenie takiej zgody pożyczkobiorcą solidarnym, ale dzięki tej zgodzie bank mógłby jako wierzyciel uzyskać rozszerzenie klauzuli na nią również jako współmałżonkę i w przypadku niespłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę, egzekwować zwrot pożyczki z ich majątku wspólnego. Pan, skoro spłacił tę pożyczkę jako żyrant, tym samym wszedł Pan w prawa wierzyciela w stosunku do pożyczkobiorcy w miejsce banku (któremu Pan pożyczkę spłacił). Ma Pan takie same prawa jako wierzyciel jak poprzednio bank, czyli może Pan też uzyskać rozszerzenie klauzuli na współmałżonkę. Jak wspomnieliśmy na wstępie, może to być istotne znaczenie dla skuteczności egzekucji jeśli np. mieszkanie stanowi współwłasność małżeńską jego i jej. Nie mając klauzuli wykonalności na nią, nie mógłby Pan prowadzić egzekucji z nieruchomości, a w zaistniałej sytuacji będzie to możliwe, jak i w odniesieniu do reszty wspólnego majątku. Nie będzie Pan natomiast mógł kierować egzekucji do jej majątku odrębnego.

I jeszcze ciekawostka o której nie wie chyba nie tylko większość dłużników ale też niektórzy prawnicy: http://egzekucjakomornicza.com.pl/zajecie-wspolnego-konta-wspolmalzonkow-i-srodkow-pochodzacych-ze-sprzedazy-wspolnego-domu/ czyli że komornik ma prawo zająć wspólne konto małżonków nawet gdy tylko jedno z nich jest dłużnikiem i brak klauzuli na drugiego współmałżonka. Tyle tylko, że komornik może pobrać z tego konta tylko tę część środków która przypada dłużnikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.