Rozszerzenie klauzuli wykonalności na małżonkę pożyczkobiorcy

Pytanie: jako poreczyciel splacilem dlug za dluznika. dluznik to osoba prywatna. poreczylem mu kredyt na zakup mieszkania – jego zona tez podpisywala zgode ze wie o podjeciu pozyczki. wyslalem dwa wezwania do zaplaty ,ktore zostaly odebrane, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru jednak jak do tej pory dluznik nie oddal mi ani zlotowki. polubowne zalatwienie sprawy nie wchodzi w gre. kwota pieniedzy ktore zaplacilem za dluznika wynosi 6.000 zl .zaplacilem w ratach – ostatnia platna ma maju 2007 roku. wszystkie dokumenty posiadam. chcialbym odzyskac swoje pieniadze. prosze o rade i pomoc. Miejscowość: Szczecin.

Porada: Jeżeli żona dłużnika wyraziła na piśmie zgodę na zaciągnięcie przez niego pożyczki, to może mieć dla Pana istotne znaczenie. Co prawda, nie stała się ona w ten sposób poprzez udzielenie takiej zgody pożyczkobiorcą solidarnym, ale dzięki tej zgodzie bank mógłby jako wierzyciel uzyskać rozszerzenie klauzuli na nią również jako współmałżonkę i w przypadku niespłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę, egzekwować zwrot pożyczki z ich majątku wspólnego. Pan, skoro spłacił tę pożyczkę jako żyrant, tym samym wszedł Pan w prawa wierzyciela w stosunku do pożyczkobiorcy w miejsce banku (któremu Pan pożyczkę spłacił). Ma Pan takie same prawa jako wierzyciel jak poprzednio bank, czyli może Pan też uzyskać rozszerzenie klauzuli na współmałżonkę. Jak wspomnieliśmy na wstępie, może to być istotne znaczenie dla skuteczności egzekucji jeśli np. mieszkanie stanowi współwłasność małżeńską jego i jej. Nie mając klauzuli wykonalności na nią, nie mógłby Pan prowadzić egzekucji z nieruchomości, a w zaistniałej sytuacji będzie to możliwe, jak i w odniesieniu do reszty wspólnego majątku. Nie będzie Pan natomiast mógł kierować egzekucji do jej majątku odrębnego.

I jeszcze ciekawostka o której nie wie chyba nie tylko większość dłużników ale też niektórzy prawnicy: http://egzekucjakomornicza.com.pl/zajecie-wspolnego-konta-wspolmalzonkow-i-srodkow-pochodzacych-ze-sprzedazy-wspolnego-domu/ czyli że komornik ma prawo zająć wspólne konto małżonków nawet gdy tylko jedno z nich jest dłużnikiem i brak klauzuli na drugiego współmałżonka. Tyle tylko, że komornik może pobrać z tego konta tylko tę część środków która przypada dłużnikowi.

5 myśli na temat “Rozszerzenie klauzuli wykonalności na małżonkę pożyczkobiorcy

 • Sierpień 28, 2019 o 2:36 pm
  Permalink

  Mam problem z odzyskaniem należności od ex męża który wyrokiem sądu jest mi winien 155 000 – sprawa o podział majątku. Problem polega na tym , iż „podobno” klauzula wykonalności wydana przez sąd zawiera bliżej mi nie określony błąd i komornik nie może wykonać swojej pracy a sąd nie chce wydać kolejnej klauzuli bo jedną już wydał. A tak na prawdę to mam wrażenie ,że komuś bardzo zależy żeby opóźnić wszelkie czynności.
  Można coś na to poradzić?

  Odpowiedz
  • Sierpień 28, 2019 o 4:32 pm
   Permalink

   Też kiedyś miałem podobny chyba problem. Któremuś komornikowi z Poznania nie spodobała się klauzula wykonalności i odesłał mi tytuł wykonawczy celem uzupełnienia go przez sąd. I wie Pani co? Wysłałem wniosek egzekucyjny z tym „złym” tytułem wykonawczym do innego komornika w Poznaniu który do niczego się nie przyczepił, pieniążki ściągnął.

   Odpowiedz
 • Sierpień 30, 2019 o 4:20 pm
  Permalink

  W takich sprawach jak niezapłacona przez przedsiębiorcę faktura albo niezwrócona pożyczka udzielona koledze z pracy, to zapomnij, nie uzyskasz klauzuli na współmałżonka. Jak również w żadnym innym przypadku, kiedy to dłużnikiem jest tylko on a jego żona ani nie jest dłużnikiem solidarnym (np. współpożyczkobiorcą) ani też nie wyraziła pisemnie zgody na zaciągnięcie długu przez męża. Klauzula na żonę i generalnie na współmałżonka to często klucz do sukcesu w egzekucji długu, bo można wtedy prowadzić licytację z nieruchomości będącej wspólnością małżeńską jak też z innych wspólnych składników majątku.

  Odpowiedz
 • Wrzesień 24, 2019 o 1:18 pm
  Permalink

  Witam. Niedawno wstąpiłem w związek małżeński. mam trochę długów i komornika . Chciałbym się dowiedzieć czy jeśli moja żona założy własną działalność gospodarczą typy franczyzobiorca to komornik może zająć jej wynagrodzenie i firmę .

  Odpowiedz
  • Wrzesień 24, 2019 o 3:56 pm
   Permalink

   Nie może zająć niczego co figuruje tylko na nią a więc ani firmy ani wynagrodzenia na jej koncie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *